24 Mart 2017 Cuma

BALIKÇI TEKNESİ

Akşamın karanlığında balıkçılar denize açılırdı. Geride ise kapkaranlık denizi aydınlatan fenerleri görünürdü. Binbir umutla açılırdı yelkenler. Geceden ağlar atılır, umutlar bırakılırdı denize..

Sabahın ilk ışıklarında yine bir umutla ağlar toplanır, balıklar kasaya konurdu. Kiminin yüzünde kasaları doldurmanın sevinci olurdu. Kiminin ise boş ağlardaki burukluk düşerdi payına. Denizden nasibi olan nasibini alır, olmayan ise bir başka sefere saklardı umudunu..

Küçük bir balıkçı köyünün deniz kokan sokaklarında büyüdüm ben. En çok yeşille mavinin buluştuğu yerde mutlu olurdum. Ve en çok dalgalarla avunurdum. Onlara anlatırdım sırlarımı. Dalgalar hışımla kıyıya gelip sırlarımı alıp giderdi sanki. Bende de üzerimden büyük bir yük kalkmış olmanın rahatlığı olurdu..

Peki ya sırlarımı.. Kimbilir hangi sahile bırakacaktı dalgalar? Belki de hiç bırakmadan kendi içinde yok olacaktı. Ya da balıkçıların ağlarına takılacaktı da farkına varılmayacaktı. Sonra sabahın ilk ışıklarında kıyıya yanaşan bir balıkçı teknesinde bulacaktım kaybettiklerimi...

32 yorum:

 1. Belkide bilerek kaybedilmek istenmistir bir daha gelmemek üzere...harika olmus.Ellerine saglk :)

  YanıtlaSil
 2. Oysa bir yaşanmışlıklar kalmıştı bir yamalı balıkçı teknesinde .. Susmaya hazır bir dalganın yorgunluğu gibiydi ... Sessiz kaldım yüreğine emeğine sağlık sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel tamamlamışsınız.Teşekkür ederim.Sevgiler...

   Sil
 3. Sözcükler anlatılınca kıymet bilip madde haline alınıyor. Dalga su götürdüyse ne yazar. Var ol ki sen limanını kaybetme

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgar fayda vermezmiş.Yeter ki limanımızı kaybetmeyelim.Ya da hangi limana gideceğimizi bilelim.Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. ya ben de bak denizin karşısında uzun uzun oturur seyreder konuşurum. demek ki dalgalar bunları sakılıyormuuş. bir dee, sabah balıktan dönen teknelerin pat pat sesleri çok hoş oluyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz,dalgalar,tekneler...Hepsi çok hoş şeyler çağrıştırıyor ben de.Bazen hüzün koksada.:)

   Sil
 5. Sonra sabahın ilk ışıklarında kıyıya yanaşan bir balıkçı teknesinde bulacaktım kaybettiklerimi... Keşke bizde bulabilsek kaybettiklerimizi bir balıkçı teknesinde. ne güzel yazmışsın kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke hiç kaybetmesek... Teşekkür ederim yorumunuz için.:)

   Sil
 6. Balıkçı kasabasında yaşamayı bir ara çok istiyordum :))

  YanıtlaSil
 7. Çok etkileyici

  YanıtlaSil
 8. 'Ya da balıkçıların ağlarına takılacaktı da farkına varılmayacaktı.' Pek çok şeyin farkına varmak için uyarıcıya ihtiyaç duyuyoruz zaten. Çok etkileyici bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farkına varamadığımız çok şey oluyor aslında... Teşekkür ederim yorumunuz için.:)

   Sil
 9. Ruhum dinlendi okurken.... Güzel yureginize sağlık♡♡♡

  YanıtlaSil
 10. kaleminize sağlık, yazdıklarınızı yaşamış gibi oldum, mükemmel :)
  izleyiciniz oldum, ben de bloguma beklerim, sevgilerimle :)
  http://sanskapiyicalarsa.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için.En kısa zamanda ziyaretinize geleceğim.Sevgiler:)

   Sil
 11. "Denize kıyısı olmayan insanları hiç sevemedim" sözünü anımsattı.O yüzden kocaman sevgiler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatın bir yerinden deniz geçmeli insanın diye düşünüyorum.Geçmiyorsa da hayalinde bir deniz oluşturup yaşayabilmeli.Sevgiler.:)

   Sil
 12. Ah denizlerimizin dili olsa da konuşsa. Ne iç döküşlere şahitler kimbilir... Kaleminize sağlık... Takipteyim... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denizler dile gelseler çok şey anlatırlar belki.Belki de sırrı saklamayı tercih edip sırdaş olurlar kimbilir.

   Sil
 13. HARİKA YAZI OLMUŞ EMEĞİNE SAĞLIK

  YanıtlaSil
 14. Uumutlar yine dönüp gelir bir balıkçı teknesi ile. bulunup gelirler kaybedilseler de. umut ekti kelimeler bizim de gönlümüze. teşekkür ederiz. yüreğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeterki umudumuz bol olsun.Biri tükenince biri gelsin.Umudunuzun daim olduğu zamanlar diliyorum.Yorumunuz için teşekkür ederim...

   Sil
 15. Çok hoş bir yazı olmuş, kalemine sağlık. :) Resimde çok yakışmış yazıya.. :))

  YanıtlaSil
 16. Özümü mavi bir dənizin sahilində sarı qumların üzərində günəşin dənizdəki yansıması ilə gözqamaşdıran bəyaz işıqları arasında hiss etdirdi mənə bu yazınız. Sirlərimizi bəzən rüzgarlara əmanət edirik, bəzən axan çaya buraxırıq, bəzən də könlümüzə gömürük. Amma ən yaxşısı köksündən çıxarıb uzaqlara yollamaq hər halda... Qələminizə sağlıq.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sırlar hep bir yerlerde paylaşılır.Su da onlardan biri...Yorumunuza sağlık...

   Sil