30 Nisan 2017 Pazar

NAPOLYON'UN İÇ YÜZÜ

Napolyon'un üç, bizimse otuz üç defa söylediğimiz para; her şey için çözüm müdür acaba? Ya da parayla her şeyi satın alabilir miyiz? Cevabınız hayır, değil mi?

Sakıp Sabancı'yı herkes bilir. Yıllar önce yapılan bir röportajda; "Keşke bu kadar zengin olmaktansa sağlıklı evlatlarım olsaydı. Çocuğuma bir ayakkabı alamadıktan sonra bu kadar zengin olmanın bir anlamı yok zaten!" Koskoca Sakıp Ağa demişti bunu. Parayla her şeyi satın alamıyormuşuz demek ki. Ne kadar paramız olursa olsun sağlığımız olmayınca doktorlara verilen paranın da ehemmiyeti kalmıyor..

Dost vardır, omzuna başını dayadığında huzur bulduğun, gözlerinin içine baktığında yaşama sevincini yakaladığın, yüreğinin yüreğinden haberdar olduğu güzel dostlar. Bir anda böyle bir dostluğu kaybettiğinizi düşünün. Hangi para cinsi böyle bir dostluğu satın alabilir sizce? Dolarlar, Eurolar, Türk Liraları gönül bankasından içeri girebilirler mi? Paranın satın aldığı dosta dost denir mi, sonra? Bence denmez..

Bir çocuğun pahalı hediyelere, oyuncaklara ihtiyacı yoktur aslında. Onun tek derdi onunla birlikte oynayacak anne-babasının yanında olmasıdır. Siz hiç ailesiyle oyun oynayan bir çocuğun mutluluğunu gözlerinden ve gönlünden parayla satın alabilir misiniz? En pahalı oyuncaklarla bile kandıramazsınız çocuğu..

Mutlu olduğunuz anları hatırlayın. Çil çil altınlar, lira lira paralar mı mutlu eder sizi, yoksa içten bir tebessüm, bir çift güzel söz mü? Mutluluğu parayla satın alabilir misiniz? Cevabınız hayır ise devam edin..

Uğruna anıtlar dikilir özgürlüğün. Bülbülü altın kafese de koysalar o da özgür olmayı tercih eder. Zira onun sarayı özgür olduğu yerdir. Bülbül bile altın sarayı istemezken insan ister mi sanırsınız? İstemez elbet..

Huzur denen şey banknotların ucunda mı saklı peki? Hiç sanmıyorum. Eğer öyle olsaydı bugünün en zenginleri en mutlu insanı olurdu. Bir çocuğun göz yaşını dindirebiliyor mu birkaç kuruş para? Silahları susturup, barışı sunabiliyor mu çocuklara? İnsan olmanın, insanca yaşamanın farkına vardırıyor mu, para?

Peki biz mi parayı esir aldık o mu bizi? Onun uğruna vazgeçtik mi en güzel zamanlarımızdan. Sahi para, zamanı satın alabilir mi? Cevabınız evet ise ben bir saniye öncesini satın almak istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

Para birçok şey için gerekli ama her şey için değil. Bunu unutmasak, kendimizi esir etmesek daha mutlu olmaz mıyız acaba?

28 yorum:

 1. çok çok güzel sölemişsin. çok çıkarcı oldu bizim ülke de yaaa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten öyle olmasak daha mutlu olurduk sanırım.

   Sil
 2. Ne parayla ne de parasız...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne onunla ne onsuz.Ama onun esiri olmadan yaşamak en güzeli bence.

   Sil
  2. Bizim gibilerin elinde hiç durduğunu görmedim. :) İlla bir yeri var, Allah düşürmesin kimseye de.

   Sil
  3. Gidecek yerinin olması da güzel...

   Sil
 3. Para gibi samimiyet öldürücü bir şey, ancak bu kadar samimi anlatılabilirdi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen eskiden olduğu gibi takas usulü mü olsa diye düşünmüyor değilim.

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Mutluluk çok önemli ve maalesef para mutluluk getirmiyor...

  YanıtlaSil
 5. Onlardan değerlisi yok gibi.:)

  YanıtlaSil
 6. Adamın birinin cok parası varmış ama hic bir sevdigi seyi yiyemiyoms.Baskalarına ismarliyomus.çünkü kendisinin Seker hastaligi varmis.O hesap :) ellerine saglik 💕😘

  YanıtlaSil
 7. Insanlar maddeci olmaktan vazgeçip insani değerlere önem verirlerse para hicbirseyi satın alamaz diye düşünüyorum ☺

  YanıtlaSil
 8. Parası olan mutludur diye bir şey yok. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 9. Çok güzel bir yazı.Okurken duygulandım.Parayı hayatımızın merkezine koymamalıyız bence de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merkeze daha değerli şeyleri yerleştirmeliyiz.

   Sil
 10. aynen öyle paranın da sağlayamadığı şeyler var

  YanıtlaSil
 11. şahane bir yazı olmuş.Para hayatımızın neresinde ve bizi ne kadar esir almış bu soruları sormalıyız kendimize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet,bu sorulara verilen cevaplar eminim birçok şeyi buldurtacaktır bizlere.

   Sil
 12. Çok güzel bir yazı olmuş bence de . Çağımızın sözüm ona çağdaş dünyasında asıl mühim olan bize lazım olan duyguların güzelliklerin hata hoş bir Hasbihalin bile yerini almış durumda. Teşekkürler emeğinize sağlık. Sevgiler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke bizi biz yapan gerçek değerlerin yerini almasa.

   Sil
 13. Evet, para bir çok değerli şeyi satın alamaz.Sağlık,mutluluk,huzur,dostluk,zaman... Sevgiler.

  YanıtlaSil