17 Nisan 2017 Pazartesi

YAŞ YETMİŞ DOSTLAR

 Yaş yetmiş dostlar... Hayat yolculuğunun sonuna doğru ilerliyorum elimdeki bastonla. Neler yaşadı bu koca çınar? Nelerin şahiti bu kırışık dolu yüz, bu nasırlı eller? Kaç yürek yangınına tanıklık etti şu anda uzağı pek de iyi seçemeyen bu gözler? Albümlerim sararmaya başlayınca anladım yaşlandığımı. Hele aynalar yüzüme karşı söylediler herşeyi. Arkamdan konuşulmasını hiç sevmem zaten..

 Yaş yetmiş dostlar... İkinci baharının sonunu yaşıyor ömrüm. Cahit Sıtkı yaş otuz beş yolun yarısı eder diyordu. Ben ise ikinci yarısının sonlarındayım. Ölümden korkmuyorum dostlar. Biliyorum ki asıl ölüm yaşarken içimizin ölmesidir..

Yaş yetmiş dostlar... Çocuklar büyüdü zor da olsa. Dört küçük fidan şimdi dört ulu çınar olma yolunda ilerliyorlar. Her biri kendi yuvasını kurdu. İşini eline aldı. Bana da dünya tatlısı torunlar hediye ettiler. Daha ne bekler ki benim yorgun  yüreğim? Sevgilerin belki de en güzeline eriştim..

 Yaş yetmiş dostlar... Geriye dönüp baktığımda pişman olacağım hiçbir şey yaşamamışım. Gözyaşlarım ardından hep güzellikler getirmiş. Ekmeğini taştan çıkarırken taş yürekli olmamış yüreğim. Belki de o yüzden bugün bir parkta oturmuş bir yandan cebimdeki çekirdeği çitleyip bir yandan da çocukları seyrederken onlar kadar şenim..

Yaş yetmiş dostlar... Ama bazen bir çocuğun gözlerinde bazen de on yedilik bir gencin serzenişlerinde bazen de yetmişinde bir dedenin yüreğinde gizliyim. Aslında yalnızca içinizden biriyim...

38 yorum:

 1. Harika bir şekilde kaleme dökmüşsün, Kuğulu Parkta'ki yaşlı Amca'nın derin bakışlarının hissettirdiklerini.. Kalemine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.Senin de yorumuna sağlık...:)

   Sil
 2. Çook begendim Amcayı o kadr güzel bir şekilde anlatmişsin ve cekmissin ki acaba burda bizimde onu görebildigimizi düsnse ne hissederdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çekim eşime anlatım bana ait.Çok tatlı bir amcaydı. Öyle düşünseydi belki utanır kabuğuna çekilir mutlu olduğunu belli etmemeye çalışırdı ya da kocaman gülümsemesiyle belli ederdi.Belki de kızardı kimbilir.:)

   Sil
 3. Çok güzel bir kare yakalamış gerçekten amcayı çok beğendim ve anlatım da çok güzel olmuş sıcak ve samimi olmuş yüreğine emeğine sağlık sevgiler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amcayı ben de çok beğendim.Teşekkür ederim.Sevgiler:)

   Sil
 4. Ne güzel anlatmışsın iki karede bir dünya oluşmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amca da yüreğine koca dünyayı sığdırmış gibiydi.:)

   Sil
 5. mutlu bir ihtiyarmııış :)

  YanıtlaSil
 6. Umarım 70 yaşında benim de pişmanlıklarım olmaz :))

  YanıtlaSil
 7. İnşallah gönlümüz bu kadar şen kalabiliriz. Keyifli olmuş, kalemine sağlık.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım çocuklar gibi şen olur gönlümüz:)

   Sil
 8. Baktığımızı görüp anlamlandırmak ve tüm bunları dile dökmek
  ne kadar zevkliyse, okumak da bir o kadar mutlu ediyor insanı. Bir de o resimlerle hoş bir paylaşım olmuş. Ellerinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım her gördüğümüzü anlamlandırır ve bunu kalemimizle buluşturabiliriz.Ve umarım bu buluşmadan yazan da okuyan da hep zevk alır.:)

   Sil
 9. Kalemine ,yüreğine sağlık 💐

  YanıtlaSil
 10. Kaleminize saglik! Cok basarili bir yazi olmus. :)

  YanıtlaSil
 11. Ne güzel...O yaşında mutlu ve pişmanlıkları yok:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet güzel gerçekten.Umarım biz de öyle oluruz:)

   Sil
 12. bakalım biz o yaşlara gelebilecek miyiz

  YanıtlaSil
 13. yaaa çok güzel! Bayıldım. İnanılmaz güzel anlatmışsınız. Önemli olan insanın içinin ölmemesi. Ne kadar doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.O ölürse bedenen yaşıyor olmak çok birşey ifade etmiyor benim için.

   Sil
 14. Ömür uzadı.Artık 70 yaş,yaşlı sayılmıyor.Kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rakamsal olarak uzamış olabilir.Asıl ruhumuz yaşlı mı ona bakmak gerek.Sevgiler:)

   Sil
 15. Yaşayabilenlerden olalım hep.

  YanıtlaSil
 16. Yaşım bayağı oldu canım. Ama içim hiç öyle hissetmiyor. Ertelenmiş günlerimi yaşıyorum. Artık sizler de varsınız; inan mutluyum diyebilmek çok güzelmiş. İzmir'de misin, çok merak ettim. Cevabına göre sonraki yorumumda bir şey paylaşacağım. Kalemine sağlık. Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişi hissettiği yaştadır derler.Hayat ertelenmeye gelmese de bazı şeyleri erteliyoruz.Ne güzel ki ertelediğiniz şeyleri geç de olsa yapabiliyorsunuz.İzmir'de değil Ankara'dayım bu arada.Sevgilerimle:)

   Sil
 17. Yüreğinize sağlık☺️ Blogunuzu yeni keşfettim takibe aldım bende beklerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.En kısa zamanda uğrayacağım.:)

   Sil
 18. Hala çocuklar kadar şenim cümlesinde kendimi buldum adeta. Çocuk zihinli yaşayanlar asla yaşlanmazlar. Emeğinize sağlık.Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En güzel yanımız çocukluğumuz.İçimizdeki çocuğu öldürmezsek yaşlanmayız.Yorumunuza sağlık.Sevgiler...

   Sil